Pogrzeb świecki

dom pogrzebowy

Pogrzeb świecki jest odpowiedzią na zapotrzebowanie osób, które za życia nie wyznawały światopoglądu religijnego, ale ważne jest dla nich, aby ostatnie pożegnanie było prawdziwie godne i piękne.

Ceremonia świecka skupia się na refleksji nad Osobą Zmarłą, z wdzięcznością za jej istnienie i dobro, które uczyniła – bez odwoływania się do religii. Jest też wyrazem oddania hołdu tej osobie i okazją do podzielenia się wspomnieniami, które przechowuje w sercu rodzina, przyjaciele i znajomi.

Pogrzebowi świeckiemu, podobnie jak wyznaniowemu, zazwyczaj towarzyszy muzyka oraz specjalnie dobrane fragmenty poezji czy prozy. Wygłaszana jest wtedy także mowa pogrzebowa, która stanowi swoiste podsumowanie i streszczenie jej życia.

Zakład Pogrzebowy Eden z Kielc ma doświadczenie w organizacji pogrzebów świeckich. Współpracujemy z Mistrzem Ceremonii Żałobnych, który przewodniczy tego typu ceremoniom. Do jego zadań należy ustalenie scenariusza uroczystości, czuwanie nad jego realizacją, a także – najczęściej – podziękowanie uczestnikom pogrzebu za przybycie. Dzięki obecności Mistrza Ceremonii Pogrzebowych mają Państwo pewność, że pogrzeb o charakterze świeckim będzie zawsze przygotowany oraz przeprowadzony dokładnie tak, jak tego Państwo oczekują.